Szwecja należy do krajów o najwyższym na świecie wskaźników migracji w stosunku do liczby ludności. Pochodną tego stanu rzeczy jest brak blisko pół miliona mieszkań, a także wielu obiektów użyteczności publicznej. Szwedzkie władze planują w najbliższych latach oddawanie co roku minimum 100 tys. mieszkań.

Skandynawski boom budowalny stał się szansą dla producentów materiałów budowlanych, takich jak poznański Pekabex – wytwórca prefabrykatów betonowych – który zdecydował się w ubiegłym roku powierzyć Scandinavian Express całość logistyki na budowy w Szwecji.

Jak nam poszło? Obsługa kontraktów budowlanych to duże wyzwanie dla Operatora logistycznego. Dostawy na „fix”, napięte harmonogramy, brak pól odkładczych na budowach, utrudniony dojazd, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa. Ciągłe korekty w przebiegu poszczególnych zamówień, którym trzeba sprostać na etapie logistyki dostaw – dbając zarówno o skuteczność rozwiązań jak i ich efektywność kosztową. Jakby tego było mało – kapryśny Bałtyk po drodze.

Zarządzanie logistyką budów w takich warunkach nie byłoby możliwe bez ścisłej integracji procesowej z Klientem, dedykowanych narzędzi komunikacji i specjalnego zespołu koordynującego projekt. Istotnym elementem sprawnej obsługi była też inwestycja w specjalistyczny sprzęt w postaci m.in. naczep typu Inloader. Naczepy te świetnie sprawdzają się w sprawnym załadunku i precyzyjnym zabezpieczeniu prefabrykowanych ścian betonowych do wys. aż 4,20m.

Kompleksowa logistyka prefabrykatów betonowych to kolejny segment towarowy – po konstrukcjach stalowych i materiałach zbrojeniowych – w których wyspecjalizował się Scandinavian Express. Firma aktualnie dysponuje jednym z największych na rynku zasobów własnych i kontraktowych naczep specjalistycznych typu Inloader gwarantujących moce przerobowe do realizacji projektów w Skandynawii.