Norweski Komitet ds. Upowszechnionych Umów Zbiorowych (Tariffnemnda) uchwalił wprowadzenie na terenie Norwegii od 1 lipca 2015 roku płacy minimalnej dla zawodowych kierowców w wysokości 158,32 NOK/ godzinę.

Płaca minimalna w Norwegii będzie obowiązywała zarówno kierowców norweskich, jak i zagranicznych, kierujących pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pow. 3,5 tony obejmując przewozy kabotażowe i/lub transporty do/z Norwegii, dla których miejscem załadunku i/lub wyładunku jest Norwegia.

Poza stawką godzinową kierowcy mają otrzymywać diety, zgodnie z norweskimi stawkami wolnymi od podatku (obecnie 307 NOK/dobę).

Patryk Szymański Wiceprezes Scandinavian Express

„Kwestia wprowadzenia płacy minimalnej jest szeroko komentowana w mediach i budzi wiele wątpliwości a także kontrowersji wśród polskich przewoźników, bowiem nowe przepisy znacząco podnoszą operacyjne koszty realizacji usług transportowych na terenie Norwegii. Nie bez znaczenia pozostaje tu również fakt, że zmiany wprowadzane są przez administrację norweską w pośpiechu i bez jednoznacznych interpretacji odnośnie ich stosowania.” – mówi Patryk Szymański, Wiceprezes Scandinavian Express.

Ze swojej strony Scandinavian Express jako operator logistyczny, który od przeszło 20-tu lat specjalizuje się w obsłudze rynków skandynawskich, już teraz dokłada najwyższej troski aby wypracować rozwiązania pozwalające w optymalny sposób wdrożyć zmiany prawne wprowadzane przez stosowne urzędy. Jednocześnie będziemy monitorować przebieg prac nad wprowadzeniem nowych regulacji i na bieżąco informować o aktualnej sytuacji.