Rozmieszczenie ładunku na stojaku – transport stolarki

Transport stolarki okiennej i drzwiowej wymaga doświadczenia, wyobraźni, ale także specjalistycznej wiedzy technicznej. Nieodpowiednio zabezpieczony towar może łatwo ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji przekłada się nie tylko na straty materialne, ale także na opóźnienia w realizacji zleceń i tym samym pogarszanie relacji handlowych z klientami.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego firmy przewozowe zwracają tak dużą uwagę na sposób rozmieszczenia ładunku na stojaku? Ma to decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa ładunku, dlatego poniżej znajdziesz kilka przydatnych uwag związanych z przygotowaniem Twojego towaru do transportu.

 

Po pierwsze – dobierz stojak do ładunku

Wbrew pozorom wielu producentów stolarki dla zaoszczędzenia czasu nie dobiera stojaków indywidualnie do transportowanego ładunku. W konsekwencji źle dobrany stojak może stać się przyczyną uszkodzeń ładunków. Co najważniejsze, towar nie powinien wystawać poza obrys stojaka, bądź powinien być zabezpieczony narożnikami. Znaczenie ma także wysokość stojaka, która powinna pozwolić na to, by pas zabezpieczający spinał stojak a nie dotykał samego ładunku (zobacz, jak należy spiąć stolarkę ze stojakiem, by nie uszkodzić towaru pasami zabezpieczającymi).

 

Po drugie – pamiętaj, by rozłożyć poszczególne elementy równomiernie po obu stronach stojaka

Stojaki stosowane do przewozu stolarki okiennej i drzwiowej są najczęściej drewniane. Tym samym ich odporność na przeciążenia po jednej ze stron stojaka jest ograniczona. Nierówne obciążenie stojaka może powodować jego uszkodzenie w transporcie i przełożyć się na uszkodzenie ładunku. Ważne zatem, by po obu stronach stojaka towar był ułożony tak, by nie destabilizować samego stojaka.

 

Po trzecie – zabezpiecz elementy, które mogą dodatkowo uszkodzić ładunek

Do stolarki okiennej często dołączane są dodatkowe elementy takie jak klamki czy zamki. Pamiętaj, by nie wrzucać ich luzem, gdyż w czasie transportu mogą stać się źródłem dodatkowego uszkodzenia ładunku. Przy nagłym hamowaniu klamka może uszkodzić szklane elementy, dlatego zabezpiecz ją folią bąbelkową i taśmą tak, by nie mogła przemieścić się na wypadek hamowania czy przechyłu np. w trakcie przeprawy promowej.

 

Po czwarte – rozkładaj towar z głową

Jeśli montujesz elementy stolarki do stojaka na naczepie pamiętaj, żeby zrobić to w taki sposób, by móc je wyjąć wraz ze stojakiem. Dokładnie sprawdź, jakim sprzętem dysponuje magazyn, przez który przesyłka będzie rozładowywana. Jeśli odbiorca nie dysponuje specjalnym wózkiem widłowym, pozwalającym na zdjęcie szerzej rozmieszczonego ładunku, może być wymagany rozładunek ręczny. Upewnij się więc, jaki sprzęt dostępny będzie na rozładunku i ustal na etapie zamawiania transportu, jak rozmieścić ładunek. Jeśli do swojego transportu nie zakładasz wykorzystania całej naczepy, pamiętaj, że specyfika przewozów drobnicowych powoduje, że towar jest przeładowywany w trakcie transportu, stąd tak ważny jest odpowiedni sposób opakowania ładunku, umożliwiający przeładunek w różnych magazynach na poszczególnych etapach transportu.

 

W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej, której części szklane są nieodłącznym elementem, sposób zabezpieczenia jest kluczowym ogniwem w procesie transportu, gwarantującym dostarczenie nieuszkodzonego towaru. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i uwagi na przygotowanie dobrze dopasowanego stojaka, a także zabezpieczenie produktu tak, by nie było możliwości jego zbicia, porysowania czy uszkodzenia, pozwala zaoszczędzić koszty związane z wyprodukowaniem nowych elementów, ale także koszty opóźnień, kar umownych wynikających z umów z odbiorcą, a co najważniejsze, pomaga w budowaniu trwałych i stabilnych relacji z klientami.