Jaki jest temat numer 1 w szwedzkich mediach?

Jaki jest temat numer 1 w szwedzkich mediach?

Czym żyje Szwecja? Na pewno, nie tym o czym wszyscy od razu pomyśleli. Jestem przekonany, że większość osób pomyślała o imigrantach i wcale im się nie dziwię, bo obserwując polskie doniesienia medialne właśnie taki wniosek można wysnuć. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej.

 

Topowym temat medialnym w Szwecji jest… kapitan piłkarskiej reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimovic. Sprawdziła to firma analityczna Retriever. Eksperci z tej firmy obliczyli częstotliwość występowania w mediach osób, firm i danych tematów w okresie ostatnich 12 miesięcy. Zlatan Ibrahimovic okazał się bezkonkurencyjny.

Jak donosi „Rzeczpospolita” piłkarz został opisany w 54256 artykułach w szwedzkich mediach w okresie ostatnich 12 miesięcy. Dla porównania w tym samym czasie królowi Karolowi Gustawowi i członkom jego rodziny poświęcono łącznie jedynie 34432 publikacje. Wynika z tego, że artykuł o Ibrahimovicu pojawia się w mediach średnio co 10 minut.

Oczywiście, jak można się domyślić, publikacje nie dotyczą tylko sukcesów piłkarskich zawodnika Paris Saint Germain, ale intensywnie skupiają się wokół jego życia prywatnego, np. samochodów, którymi jeździ sportowiec.

Ciekawe o ile wzrośnie liczba publikacji jeżeli piłkarska reprezentacja Szwecji zakwalifikuje się EURO 2016. Można się także zastanowić ile publikacji rocznie pojawia się w norweskich mediach na temat Marit Bjoergen, która jest bez wątpienia najpopularniejszym sportowcem w Norwegii.

Ciekawym pojedynkiem na publikacje medialne byłoby również polskie zestawienie na temat Roberta Lewandowskiego. Nawet jeśli wciąż jest ich mniej niż w przypadku Zlatana Ibrahimovica, to z pewnością polskie media będą to nadrabiać proporcjonalnie do zbliżającego się EURO 2016.

 

18d3bcf

Piotr Krupa

Specjalista ds. PR